Site Name and slogan Site Name and slogan


Екосистема

Екосистема е биосистема, съставена от съвместно функциониращи живи организми или биотично съобщество (биоценоза) на дадена територия (биотоп), което взаимодейства с физическата среда по такъв начин, че се осъществява кръговрат на веществата и чрез потока на енергията се създава ясно определена биотична структура. Припокрива се с понятието биогеоценоза (геобиоценоза).

Екосистемата е съвкупност от биоценоза и биотоп, които си взаймодеистват по между си. Екосистемата, като понятие е въведена през 1935 г. от английския еколог и ботаник Артър Тенсли.

Глобалната планетарна екосистема се нарича биосфера и може да се разглежда като съставена от четири сфери – биосфера, литосфера, хидросфера и атмосфера. Основен принцип, който управлява функциите на биосферата е принципът на ограничаващите (лимитиращите) фактори. Този принцип е израз на съвместното действие на екологичните фактори, тъй като те си взаимодействуват и означава, че нивото на жизнената дейност на организмите се определя от онзи екологичен фактор, който е в минимум спрямо останалите т.е. най-далеч от своя оптимум. .

Всяка екосистема е изградена от биотоп и биоценоза. При това не се намират в такова единство,че се осигурява преминаването на материя и енергия през звената на екосистемата.Звената на биоценозата са продуцентите,консументите и редуцентите.Те може да бъдат наречени още трофични,или хранителни звена.

Екосистемата е относително самостоятелна структура на живата материя част от макроструктурата биосфера.В екосистемата се извършват определени процеси,свързани с пренос и трансформация на материя,при която се изразходва енергия.Този процес на трансформация и пренос на материя се осъществява от биоценозата.Тя има възможността за това благодарение на морфологичната си структура.

Количеството органично вещество, произведено за единица време. Продуктивнастта зависи от скоростта, с която фитоценозата усвоява светлинната енергия при процеса фотосинтеза. Продуктивността и e 3 вида.Обща първична продуктивност, Чиста първична продуктивност и вторична продуктивност.